Announcing New Physicians, Promotions, and Departures at UH Rainbow

2020

New Faculty

Sonal Shah, MD
Pediatric Dermatology
Start date: October 1, 2020

Yan Shi, MD
Pediatric Surgery
Start date: October 1, 2020

Suji Velayuthan, MD
Pediatric Gastroenterology
Start date: October 1, 2020

Meredith Broberg, MD
Pediatric Cardiothoracic Intensive Care
Start date: September 14, 2020

John Hicks, MD
General Pediatrician | UH Rainbow Kids in the Sun
Start date: September 1, 2020

Amma Owusu-Ansah, MD
Pediatric Hematology/Oncology | Angie Fowler Adolescent & Young Adult Cancer Institute
Start date: September 1, 2020

Angela Marko, MD
Pediatric Pulmonology
Start date: August 1, 2020

Princess Ogbogu, MD
Chief, Division of Pediatric Allergy/Immunology & Rheumatology
Start date: August 1, 2020

Charon Lewis, MD
Developmental Behavioral Pediatrics
Start date: July 15, 2020

Ira Cheifetz, MD
Chief, Division of Pediatric Cardiothoracic Intensive Care
Start date: July 15, 2020

Joao Lopes, MD
Pediatric Allergy/Immunology/Rheumatology
Start date: July 1, 2020

Anantha Harijith, MD
Neonatology
Start date: June 1, 2020

Jennifer Marcy, MD
Pediatric Hospital Medicine (Newborn Nursery)
Start date: April 1, 2020

Terry Baird, MD
Pediatric Hospital Medicine (Newborn Nursery)
Start date: April 1, 2020

Lauren L’Hommedieu, MD
Pediatric Emergency Medicine
Start date: March 1, 2020

David Miller, MD, Lac
Director, Pediatric Integrative Care
UH Connor Integrative Health Network
Start date: March 1, 2020

Jason Tatka, MD
Pediatric Hospital Medicine (Newborn Nursery)
Start date: March 1, 2020

Jude Cauwenbergh, MD
General Pediatrician
Madison Pediatrics
Start date: February 1, 2020

Gary Butchko, MD 
Pediatric Cardiology
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date: February 1, 2020

Heather Arnett, MD
General Pediatrician
KidsFirst Pediatrics, Willoughby Hills
Start date: January 1, 2020 

Sarah Ashland, DO
General Pediatrician
KidsFirst Pediatrics, Willoughby Hills
Start date: January 1, 2020

Constance Judge, MD
General Pediatrician, practice lead
KidsFirst Pediatrics, Willoughby Hills
Start date: January 1, 2020

Linda Orosz, MD
General Pediatrician
KidsFirst Pediatrics, Willoughby Hills
Start date: January 1, 2020

Michael Macknin, MD
Division of General Pediatrics & Adolescent Medicine
UH Rainbow Center for Women & Children
Start date: January 1, 2020

Faculty promotions

Sanjay Ahuja, MD, MSc, MBA
Pediatric Hematology/Oncology
Promoted to Professor of Pediatrics, CWRUSOM

Deanna Dahl Grove, MD
Pediatric Emergency Medicine
Promoted to Professor of Pediatrics, CWRUSOM

Richard Grossberg, MD
Pediatric Comprehensive Care
Promoted to Professor of Pediatrics, CWRUSOM

Anna Maria Hibbs, MD, MSCE, FAAP
Neonatology 
Promoted to Professor of Pediatrics, CWRUSOM

Anne Stormorken, MD
Pediatric Critical Care Medicine
Promoted to Professor of Pediatrics, CWRUSOM

Ankita Desai, MD
Pediatric Infectious Disease
Promoted to Associate Professor of Pediatrics, CWRUSOM

Beth Kaminski, MD
Pediatric Endocrinology
Promoted to Associate Professor of Pediatrics, CWRUSOM

Kimberly McBennett, MD, PhD
Pediatric Pulmonology
Promoted to Associate Professor of Pediatrics, CWRUSOM

Kathryn Miller, MD
Pediatric Critical Care Medicine
Promoted to Associate Professor of Pediatrics, CWRUSOM

Christina Nguyen, MD
Chief, Pediatric Nephrology
Co-Director, Pediatric Dialysis
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital

Keith Ponitz, MD
Pediatric Education
Promoted to Associate Professor of Pediatrics, CWRUSOM

Rachel Tangen, PhD
Developmental Behavior Pediatrics
Promoted to Associate Professor of Pediatrics, CWRUSOM

departures

Renee Devor, MD
Pediatric Critical Care Medicine
October 1, 2020

Tasa Seibert, MD, MPH
Pediatric Endocrinology
October 1, 2020

Michael Abrams, MD
Pediatric Ophthalmology
September 1, 2020

Marilee Gallagher, MD
University Premier Pediatricians
Retirement September 1, 2020

Kathryn Myers, DO, MPH
Developmental Behavioral Pediatrics
June 30, 2020

Connie Piccone, MD
Pediatric Hematology/Oncology
June 30, 2020

Lori-Anne Schillaci, MD
Pediatric Emergency Medicine
June 30, 2020

Vidhi Shah, MD
Neonatology 
June 30, 2020

2019

NEW FACULTY

Cynthia Bearer, MD, PhD
Chief, Division of Neonatology
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date: December 1, 2019

Joseph Borus, MD
General Pediatrician, practice lead
Green Road Pediatrics South Euclid
Start date: December 1, 2019

Jennifer Cochran, MD
General Pediatrician
Green Road Pediatrics South Euclid
Start date: December 1, 2019

Elizabeth Hellerstein, MD
General Pediatrician
Green Road Pediatrics South Euclid
Start date: December 1, 2019

Kelly Joyce, MD
General Pediatrician
Green Road Pediatrics South Euclid
Start date: December 1, 2019

James Leslie, MD
General Pediatrician
Green Road Pediatrics South Euclid
Start date: December 1, 2019

Alexander Namrow, MD
General Pediatrician
Green Road Pediatrics South Euclid
Start date: December 1, 2019

Angelique Redus-McCoy, MD
Division of General Pediatrics & Adolescent Medicine
UH Rainbow Center for Women & Children
Start date: December 1, 2019

Sarah Hatab Chaaban, MD
Division of Pediatric Endocrinology
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date: November 1, 2019

Emily Joyce, MD
Division of Pediatric Nephrology
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date:  November 1, 2019

Rita Ryan, MD
Neonatology
UH Rainbow Babies & Children's Hospital
State date: October 1, 2019

Sally Ibrahim, MD
Pediatric Pulmonology
UH Rainbow Babies & Children's Hospital
State date: September 1, 2019

Katherine Lipman, MD
Division of Pediatric Developmental Behavioral Pediatrics
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date:  October 1, 2019

Jessica Hannick, MD, MSc
Division of Pediatric Urology
UH Rainbow Babies & Children's Hospital
Start date:  August 16, 2019

Edward H. Davidson, MA (Cantab.), MBBS
Division of Pediatric Plastic Surgery
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date:  August 1, 2019

Jennifer Giesel, PhD, LICDC-CS
Division of Pediatric Hematology/Oncology
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date:  August 1, 2019

Michael Glotzbecker, MD
Chief, Division of Pediatric Orthopaedic Surgery
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date:  September 1, 2019

Charles Macias, MD, MPH
Chief, Division of Pediatric Emergency Medicine 
Vice Chair of Quality & Safety/Chief Quality Officer
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date:  August 1, 2019

Ganga Lakshmi Srinivas, MD
Director, UH Nurseries
Division, General Academic Pediatrics
UH Rainbow Center for Women & Children
Start date:  August 1, 2019

Hayley Klein, MD
Division of Pediatric Ophthalmology
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date:  August 16, 2019

Nathaniel Robbins, MD
Pediatric Cardiology
UH Rainbow Babies & Children's Hospital
State date: August 1, 2019

Silvestre (Tito) Duran, MD
Pediatric Cardiology
UH Rainbow Babies & Children's Hospital
State date: August 1, 2019

Kristen VanHeyst, MD

Pediatric Hematology/Oncology
UH Rainbow Babies & Children's Hospital
State date: August 1, 2019

Julia Liebner, MD
Pediatric Hospitalist
UH Rainbow Babies & Children's Hospital
State date: July 1, 2019

Dania Safi, MD
Pediatric Hospitalist
UH Rainbow Babies & Children's Hospital
State date: July 1, 2019

Verania Huerta Urrutia, MD
Division of Pediatric Hematology/Oncology
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date:  July 1, 2019

Bennett Smith, MD
UH Rainbow Kids in the Sun – Broadview Hts. & Strongsville
UH Rainbow Asthabula Pediatrics
Start date: July 1, 2019

Lauren Beene, MD
Olga Guzovsky, MD
UH Rainbow Suburban Pediatrics – Shaker Hts, Solon and *Mayfield Hts - opening July 22
Start date: July 15, 2019

Jeffrey Lobas, MD, EdD, MPA
Division of Pediatric Pulmonology
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date:  July 16, 2019

Christina Nguyen, MD
Chief, Division of Pediatric Nephrology
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital
Start date:  June 1, 2019

Amy Grube, MD
Division of General Pediatrics & Adolescent Medicine
UH Rainbow Center for Women & Children
Start date: May 1, 2019

FACULTY PROMOTIONS

Steven Shein, MD
Chief, Division of Pediatric Critical Care Medicine
Interim Chief, Cardiothoracic Intensive Care
Director, Pediatric Critical Care Clinical & Translational Research Program
Associate Director, Pediatric Critical Care Medicine Fellowship Program
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital

Lynn Woo, MD
Interim Chief, Division of Pediatric Urology
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital

Asim Shahid, MD
Chief, Division of Pediatric Neurology
UH Rainbow Babies & Children’s Hospital

Revised 9/2020

Back to Top